kontekst kulturowy

Moje dzieci nie chcą się uczyć polskiego. Moje dzieci uważają, że to zupełnie zbędna wiedza, bo przecież, jak  była uprzejma zauważyć Lola, ona już się tego języka nauczyła. Moje dzieci uważają, że teksty literackie, proponowane im na zajęciach, nie wnoszą w ich życie żadnych trwałych wartości.

Misiek dał mi wręcz do zrozumienia, że na przykład „Dziady” czy „Balladyna” to pożałowania godne relikty zapomnianej przeszłości,  oraz że nieporównywalnie bardziej wzbogaca go intelektualnie najnowszy „National Geographic” czy też ósma część „Zwiadowców”.

– Ależ, moi drodzy, bez lekcji polskiego wasze życie byłoby znacznie uboższe – zaprotestowałam słabo. Ponieważ jedną z moich wstydliwych tajemnic jest fakt, że ja uwielbiałam szkolne lektury, może z wyjątkiem „Nad Niemnem”, „Na jagody” i „Tego obcego”. A już cały romantyzm łykałam szeroko otwartym dziobem. I pojąć nie mogę, że ich to nie rusza.

– Spróbujcie zrozumieć, że te znienawidzone lektury dają wam kontekst kulturowy, niezbędny do prawidłowego odbioru wielu aspektów życia społecznego –

– Eeeee? –

Okazało się, że mimo wszystko zrozumiały. A przynajmniej potrafią zastosować w praktyce.

Tego samego wieczoru odpytywałam Miśka do klasówki z polskiego. Lola siedziała ze mną, bo wie, że takie odpytywanie  zazwyczaj kończy się HISTORIAMI, czyli barwnymi interpretacjami na temat, żeby pierworodny łatwiej przyswoił nudne treści. Okazało się, że historię Kaina i Abla zamieniłam na tak ekscytujący kryminał psychologiczny, że obydwoje domagali się dalszego ciągu.

Następnego dnia usiłowałam zlokalizować Miśka, który zwyczajowo przepadł w porze odrabiania lekcji.

-Lola, widziałaś go gdzieś? Nie mówił ci, że wychodzi? –

– Czyż jestem stróżem brata mego? – odpowiedziała melancholijnie Lola, pięknie wpasowując się w kontekst kulturowy….

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s