Zdolny, ale leniwy

Zdolny ale leniwy. Przyznać się, ile z was miało podobną etykietkę w czasach szkolnych? Dobra, teraz opuszczamy ten las rąk. Pytanie drugie: ile z was przeszło na tym określeniu przez całą podstawówkę i liceum? Nieee, opuścić te ręce, bo mi się puenta nie uda!

Misiek płynie wesoło na tej etykiecie już pięć lat. Co tam płynie, on sobie relaksująco dryfuje, optymistycznie zakładając, że rzeka zaniesie go tam, gdzie trzeba, we właściwym czasie. Istne „Tao Kubusia Puchatka” w praktyce.

Kiedy w zeszłym roku dostawał nagrodę na koniec roku za jedną z najlepszych średnich w szkole, na ustach miałam wprawdzie uśmiech błogo – matczyny, ale w oczach totalne niedowierzanie. Czy to na pewno jest to samo dziecko, które w ciągu roku szkolnego widziałam z podręcznikiem w ręku może dwa razy? I które z ociąganiem i na kolanie odwala prace domowe dopiero po licznych groźbach odcięcia od dóbr multimedialnych?

Jest w piątej klasie i wciąż naukę ma w głębokim poważaniu. I moje matczyne ględzenie, że to kiedyś się na nim zemści, również. Ale no przecież kiedyś musi się zemścić! Nie ma szansy, żeby na takim olewie zdał do gimnazjum i tam przeżył! Nie ma, prawda? Co ja mam z nim zrobić – czy dać mu spokój i czekać, aż się przejedzie tyłkiem po betonie? Czy naciskać, żeby jednak zaczął robić do cholery także rzeczy, które go nie interesują, ale jednak są wymagane w programie nauczania?

No dobra, przyznam się – ten wybitny brak ambicji szkolnej ma po mamusi, która przeleciała  przez dwanaście lat edukacji, nie ucząc się prawie wcale – czasem nawet mając mimo tego bardzo dobre oceny. A jeśli ich nie miała, to też jej zwisało:-) No, ale nie mogę tego powiedzieć dziecku, to byłoby niemoralne, co nie?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s